Како да направите домашен антибактериски гел – Еве го рецептот!


1
2 споделувања, 1 допаѓање

Како што е моменталната ситуација во светот и кај нас со коронавирусот, антибактерискиот гел се користи како ефикасен начин да се ослободите од повеќето микроби.

Young children inevitably have a lot of runny noses and sore throats, but how they clean their hands could cut back on how often they miss day care, according to a study published Monday in the journal Pediatrics.

Антибактерискиот гел и другите средства за дезинфекција ги убиваат речиси сите микроби што се наоѓаат на вашите раце и на површината што ве опкружува. Од бактериите до болестите има прилично краток пат, па вреди да си набавите еден ваков гел.

Исклучително е корисен во ситуации кога имате ограничен пристап до сапун и вода или кога сте на места каде што ризикот од инфекција е поголем, на пример во козметички салон или на училиште.

Антибактерискиот гел може да ја исуши кожата на рацете, па затоа не треба да се користи на иритирана или оштетена кожа. Ако гелот дојде во контакт со очите, исплакнете ги со млака вода.

Како да направите домашен антибактериски гел?

Сад за дозирање (100 милилитри),
1-2 лажици салицилен алкохол,
60 милилитри гел од алое вера,
30 капки масло со антибактериско дејство (чајно дрво, еукалиптус, лаванда, каранфилче, цимет),
Можете да додадете малку масло со витамин Е за да ја заштитите кожата од сушење.


Која е Вашата реакција за овој пост? (макс. 3 реакции)

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
3
win

Коментари

Меме генератор
Меме
Поставете свои сопствени слики за да направите сопствено меме