Бидете добро информирани: Ова се најголемите заблуди за коронавирусот


0
2 споделувања

Без алкохол, без лук, без сушачи за раце: дезинформацијата го спречува корона вирусот.

Покрај загрижувачката статистика за бројот на нови пациенти, нови мерки за превенција и заштита од коронавирусот, ние сепак станавме жртви на многуте дезинформации за алатките, уредите и она што треба да го преземеме за да се заштитиме од потенцијална вирусна инфекција.

коронавирус

Еве некои од најчестите заблуди за коронавирусот и мерките што можат да го спречат или забрзаат:

  1. Сушачи за раце можат да го убијат новиот коронавирус – Невистина
  2. Употребата на ултравиолетови ламби за дезинфекција на рацете може да го убие новиот коронавирус – Невистина
  3. Прскањето на телото со алкохол или хлор може да го убие коронавирусот, ако веќе сте заразени – Невистина
  4. Домашните миленици можат да го шират коронавирусот – Невистина
  5. Употребата на е-цигари влијае на прогресијата на коронавирусот – Невистина
  6. Вакцините против пневмонија можат да ве заштитат од новиот коронавирус – Невистина
  7. Лукот може да спречи добивање на коронавирус – Невистина
  8. Кокаинот го убива коронавирусот – Невистина

Која е вашата реакција за оваа објава?

Cute Cute
0
Cute
Lol Lol
0
Lol
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf
Win Win
0
Win
Like Like
0
Like
Cry Cry
0
Cry
Dislike Dislike
0
Dislike

Коментари

Choose A Format
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format