13 август – Меѓународен ден на левичарите


0
1 споделување

Дали сакате да го видите светот од гледна точка на левораките луѓе? Дали знаевте дека само 10% од светското население е леворако? На Меѓународниот ден на левичарите, на 13 август, треба да го истражите тој свет за еден ден. Дали знаевте дека претседателите Роналд Реган, Бил Клинтон и Барак Обама беа левораки? Исто така Пол Мекартни или Џими Хендрикс, се најголемите светски леваци гитаристи. Музичарот Стиви Реј Воган научил да свири гитара со лева рака како неговиот херој, Хендрикс. Во оваа група се и Опра Винфри, Џулија Робертс и Лејди Гага, сите левичари. Во бејзболот, имало легендарни играчи како, Бабе Рут и Сенди Куфакс.

3 август – Меѓународен ден на левичарите

Што треба да направите на овој ден:
Вклучете се на социјалните мрежи
Поврзете се со некоја од многуте социјални групи на вашите омилени страници за социјални медиуми кои се за левичарите. Левичарите се насекаде околу нас!
Едуцирајте десничар
Ако сте левичари, направете некоја типична активност со личност која не е левичар, за да им покажете за некои тешкотии со кои се соочуваат левитчарите.
Наптравете забава!
Поканете ги сите свои леваци пријатели и споделете неколку приказни за тоа како изгледало да растете.

5 факти за леваците
Тие се најдобри играчи во бејзбол
14 од првите 20 највисоко рангирани бејзбол играчи во целиот свет им припаѓа на леваците.
Леваците и депресијата
Леваците се луѓе кои помалку патат од депресија. Пред неколку години низа научници го потврдија овој неверојатен факт.
Поимот левораки луѓе е погрешно употребен
На пример, придавката „синестар“ потекнува од латинскиот „синестра“ или „лева рака“.
Леваците се немирни во спиење
Леваците можат да доживеат таканаречено периодично нарушување на движењето на екстремитетите, што значи дека може да клоцаат со рацете и нозете додека спијат.
Сите користиме исти хемисфери.
Според невролозите, околу 98 проценти од луѓето кои не се леваци, функционираат се левата страна на мозокот!


Која е вашата реакција за оваа објава?

Cute Cute
0
Cute
Lol Lol
0
Lol
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf
Win Win
0
Win
Like Like
0
Like
Cry Cry
0
Cry
Dislike Dislike
0
Dislike

Коментари

Choose A Format
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format