29.09. – Светски ден на срцето: 13 промени во животниот стил за здраво срце


Здравото човечко срце чука на околу 70-80 отчукувања во минута, што се зголемува или намалува во зависност од различни фактори. Срцето е највитален орган бидејќи ги снабдува со крв сите други органи на телото, затоа секое намалување на функционирањето на срцето има директно влијание врз сите други органи на телото. На Светскиот ден на срцето, ви кажуваме како да надминете добро вежбање и диети за да се грижите за срцето.

29.09. - Светски ден на срцето: 13 промени во животниот стил за здраво срце

1. Започнете млади: Како родители, важно е да ги охрабрите вашите деца да се грижат за своето срце уште на рана возраст. Вметнете добри навики во нив, како што се здравото јадење, дишење многу свеж воздух, физички активни и избегнување пушење. Исто така, препорачливо е редовно да се следат кардиоваскуларните индикатори како што се БМИ, крвен притисок и холестерол. Исто така, осигурете се дека вашите деца одржуваат здрава тежина и избегнуваат внесување храна богата со масти, холестерол и шеќер. Препорачливо е да ги охрабрувате вашите деца да учествуваат активно во спортови како гимнастика, фудбал и пливање меѓу другите.

2. Смејте се гласно: Истражувањата докажаа дека смеењето е добро за срцето и помага да се заштити од срцеви запирања. Според Американско здружение за срце, истражувањето сугерира дека смеењето може да ги намали хормоните на стресот, да го намали воспалението во артериите и да го подигне нивото на липопротеин со висока густина (ХЛД), исто така познат како „добар холестерол“.

3. Избегнувајте тутун: Пушењето е една од главните причини за срцеви заболувања. Заедно со нездравиот холестерол во крвта, висок крвен притисок, дебелина, пушењето ги зголемува шансите за срцеви заболувања. Пушењето дури и од здрави лица без други фактори на ризик го зголемува ризикот од срцеви заболувања.

4. Јадете здраво: Јадете здраво е еден од најлесните начини да го одржите срцето здраво. Се препорачува да се јаде целокупна здрава диетална шема која нагласува разновидност на овошје и зеленчук, цели зрна, млечни производи со малку маснотии, живина и риба без кожа, ореви и мешунки, нетропски растителни масла. Исто така, мора да се ограничат заситените масти, транс-маснотиите, натриумот, црвеното месо, слатките и пијалоците засладени со шеќер.

5. Помалку сол : Според многу испитувања, ако просечниот внес на сол се намали на само половина лажичка на ден, тоа значително ќе го намали бројот на луѓе кои развиваат корорнарна срцева болест секоја година. Содржината на сол има голема тенденција во преработената храна заедно со храната подготвена во рестораните. Затоа, размислете двапати пред да го наполните вашиот омилен оброк за брза храна.

6. Јаткасти плодови: Бадеми, ореви, лешници и други непечени јаткасти плодови испорачуваат моќен удар на масти здрави за срцето, протеини и растителни влакна. Вклучувајќи ги во вашата исхрана може да помогне да се намали ризикот од кардиоваскуларни болести.

7. Одвојте време за појадок: Првиот оброк во денот е важен. Јадењето хранлив појадок секој ден може да ви помогне да одржувате здрава исхрана и тежина.

8. Јадете црно чоколадо: Ние пораснавме слушајќи дека чоколадото е лошо за вас, но вистината е дека црното чоколадо е добро за вашето срце, поради антиоксидансите и флаванолите присутни во нив. Покрај ова, црното чоколадо помага и да се врати флексибилноста на артериите. Јадено во умерени количини, темното чоколадо всушност може да биде добро за вас.

9. Редовно вежбајте: Редовното вежбање е императив за намалување на ризикот од срцеви заболувања. Било каква форма на аеробни вежби, како што се пешачење, пливање, џогирање, возење велосипед, итн. За околу 30-45 мин на ден за пет дена во една недела е најдобро за целокупната издржливост и флексибилност.

10. Поместете се и истегнете се: Без оглед на тоа колку имате тежина, долго седење може да го скрати вашиот животен век, предупредуваат истражувачите во Архивата за внатрешна медицина и Американското здружение за срце. Начинот на живот на биро се чини дека има нездраво влијание врз мастите во крвта и шеќерот во крвта. Ако работите на работна маса, не заборавајте да правите редовни паузи за да се движите.

11. Одете по скалите: Вежбањето е од суштинско значење за добро здравје на срцето, па зошто да не го провлечете, во секоја прилика? Одете по скалите наместо во лифтот. Паркирајте се на крајната страна од паркингот. Прошетајте до бирото на колегата, наместо да им испраќате по е-пошта. Играјте со вашите деца во паркот, наместо само да ги гледате. Секое малку додава на подобра кондиција.

12. Знајте ги вашите броеви: Одржувањето на крвен притисок, шеќер во крвта, холестерол и триглицериди под контрола е важно за добро здравје на срцето. Дознајте оптимални нивоа за вашиот пол и возрасна група. Преземете чекори за достигнување и одржување на тие нивоа. И запомнете да закажувате редовни прегледи со вашиот лекар.

13. Пронајдете го вашето среќно место: Сончевиот поглед може да биде добар за вашето срце, како и за вашето расположение. Според сите испитувања до сега, хроничен стрес, вознемиреност и лутина можат да го зголемат ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар. Одржувањето позитивна перспектива на животот може да ви помогне да заздравите побрзо. Последно, но не и најмалку важно, обидете се да заборавите и простите за доброто на вашето срце.


Која е вашата реакција за оваа објава?

Cute Cute
0
Cute
Lol Lol
0
Lol
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf
Win Win
0
Win
Like Like
0
Like
Cry Cry
0
Cry
Dislike Dislike
0
Dislike

Коментари

Choose A Format
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format