Зошто е убаво да пиеме зелен чај?


0
3 споделувања

Го забавува стареењето

Зелениот чај изобилува со антиоксиданси, што им помагаат на клетките на кожата да се опорават. Ја забавува појавата на брчки, кожата е со убав тен и со помалку дамки на неа.

Помага при проблематична кожа

За акни нема возраст и се смета дека најчесто се јавуваат поради токсините кои се наоѓаат под површината на кожата. Благодарение на антиоксидансите во зелениот чај, тој дејствува како моќено детокс средство. Редовното пиење на зелен чај ја намалува појавата на акни.

зелен чај

Штити од сончевите зраци

Ја штити кожата од рак кај штетното продолжено изложување на сонце

Го забрзува метаболизмот. Добар сојузник во борбата со вишокот килограми и го убрзува варењето. Вклучувајќи го како пијалок во речиси сите здравствени прехранбени режими.

Помага при губење на косата

Губење на косата може да се должи на стрес, неправилна нега на коса, хормонален дисбаланс или друго. Зелениот чај ги  стимулира фоликулите и го зајакнува коренот на косата.

Консумирајте до четири чаши на ден од овој магичен пијалок. Засладен по вкус со мед или кафеав шеќер.


Која е вашата реакција за оваа објава?

Cute Cute
0
Cute
Lol Lol
0
Lol
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf
Win Win
0
Win
Like Like
0
Like
Cry Cry
0
Cry
Dislike Dislike
0
Dislike

Коментари

Choose A Format
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format